
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Packaging | Tube |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Operating Supply Voltage | 4.5 V to 5.5 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Operating Supply Current | 700 µA |
| Data Rate | 250 kbps |
| Simplex/Duplex | Full |
| Number of Transceivers | 1 |
| Nominal Supply Current | 1.2 mA |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Receivers | 1 |
| Number of Transmitters | 1 |
| Receiver Hysteresis | 25 mV |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago) |
Stock: 151
Distributors
pcbx
Unit Price$3.00814
Ext.Price$3.00814
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.00814 | $3.00814 |
| 10 | $2.28803 | $22.88030 |
| 25 | $2.13823 | $53.45575 |
| 50 | $1.99825 | $99.91250 |
| 100 | $1.90859 | $190.85900 |
| 300 | $1.83113 | $549.33900 |
| 500 | $1.75684 | $878.42000 |
| 1000 | $1.70986 | $1709.86000 |
